Byliny w naszych ogrodach

Obecnie byliny są modnymi roślinami, wprowadzono wiele nowych gatunków ale starzy ulubieńcy jak ostróżki, trytomy łubiny, floks , rudbetki, dzwonki i wiele innych są podstawą w tworzeniu rabat bylinowych.

Byliny są roślinami wieloletnimi, łatwe w uprawie, które na jesień tracą część nadziemną a z których wiosną wyrosną nowe pędy, są byliny które mają wiecznie zielone liście. Piękne rabaty bylinowe kojarzone są z kwiatami lata ale są rabaty które kwitną wczesną wiosną i późną jesienią, wcześnie kwitnie: miodunka, skalnica, pierwiosnek, jesienią długo kwitną: astry, zawilce japońskie, jeżówka purpurowa.

Sadzimy w różnych aranżacjach między drzewami na rabatach wyspowych, pojedynczo na trawnikach. Tworząc takie zestawy pamiętajmy o wielkości i kształtach bylin: wysokie i strzeliste, szerokie, rozłożyste z niskimi zadarniającymi a kuliste z gatunkami o liściach szablastych.

Dobór barw to kwestia gustu, niektóre kolory wracają do łask, czerwony, pomarańczowy czy żółty rozświetlają ciemniejsze zakątki a łączone z krzewami o podobnej barwie liści dają ciekawe efekty. Łagodne pastelowe kolory jak takie lubimy to różowy, fioletowy, lub jednobarwne niebieskie, żółte, białe. Kontrastujące barwy kwiatów dają ciekawe wzory fioletowa szałwia i żółta rudbetka, maleńkie białe kwiaty gipsówki i dzielżany o jaskrawych barwach.

Byliny pozostają na jednym miejscu około 2 do 3 lat, ważne jest przygotowanie odpowiednio podłoża przed sadzeniem a potem nawożenie i podlewanie byśmy mogli cieszyć się rabatą przez cały okres. Zadbana rabata przyciąga wzrok a także pozwala odprężyć się po ciężkiej pracy,gdy tylko pozwoli pogoda powinniśmy korzystać w naszych pięknych, zadbanych ogrodach.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: JK
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl
Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.