Drzewa i krzewy na kwaśne gleby

Większość popularnych drzew i krzewów najlepiej rośnie w przeciętnej ziemi w ogrodowej, której odczyn waha się od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jednak niektóre krzewy wymagają gleb kwaśnych. Są to rośliny nie znoszące wapnia, jak różaneczniki, pierisy i kamelie, kwitnące latem wrzosy, oczar, klony japońskie i większość magnolii, oprócz magnolii stel lata.

Przy uprawie w glebie zawierającej wapń, większość ważnych składników mineralnych jest uwsteczniana przez wapń, co powoduje żółknięcie liści – znane jako chloroza. Zwracając uwagę, czy w sąsiedztwie dobrze rosną rośliny takie jak na przykład rododendrony, możesz domyślać się, ze gleba w ogrodzie jest kwaśna. Jeśli nie jesteś pewny, zmierz pH gleby przed kupnem roślin w centrum ogrodniczym i sprawdź etykiety – powinny informować, które rośliny wymagają kwaśnej gleby.

Rhododendron „ Christmas Cheer” kwitnie wczesną wiosną, czyli kilka miesięcy wcześniej niż większość innych odmian.
Warte uwagi !!! Do założeń leśnych pasuje Pieris japonica „Purity”. Tworzy liczne dzwonkowate, białe kwiaty zebrane w krzewiste wiechy. Są one dodatkowo uwydatniane przez błyszczące, miedziano nabiegłe wiosną młode liście.

W odróżnieniu od różaneczników, kamelie tolerują obojętną – ale nie zasadową – ziemię. Rosną również w słońcu, jeśli podłoże jest wilgotne, a latem nie ma zbyt wysokich temperatur. Odmiany czerwone i różowe są ogólnie bardzo odporne; białe kwiaty brązowieją na brzegach w czasie zimnej lub wietrznej pogody i również gdy przekwitają.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.