Patio – cenne porady

A oto kilka zagadnień, które trzeba rozważyć przy planowaniu i usytuowaniu patia.

SŁOŃCE – umieść patio tak, aby było w słońcu w czasie, gdy się w nim przebywa; może więc frontem ku wieczornemu słońcu, albo w pełnym słońcu lub do wykorzystania przez cały dzień jako miejsca, na które padają promienie słoneczne.
CIEŃ – zacienione miejsce do odpoczynku stanowi różnie pożądaną alternatywę; do zapewnienia cienia można wykorzystać pergole osadzone pnączami, drzewa i ozdobne osłony.

SCHRONIENIE, ZACISZE I BEZPIECZEŃSTWO – jasne ściany patia odbijają promienie słoneczne na patio. Konieczne jest więc otoczenie patia od ściany dekoracyjnymi osłonami lub wysokimi roślinami. Donice, grill i meble są łatwe do przenoszenia, powinno się je chronić przed spojrzeniami przechodniów z ulicy.
DŹWIĘK – otaczające patio ściany i osłony tłumią uliczny hałas. Szemrzące fontanny, odgłosy wiatru i pszczoły brzęczące w kwiatkach, pomagają w tworzeniu w patiu poczucia bezpieczeństwa i spokoju.

RÓŻNICOWANIE POZIOMÓW – zaleca się wprowadzenie urozmaiceń na płaskim terenie, przez obniżanie lub podnoszenie części patia, w tym celu wykorzystuje się na przykład schody, łączące patio z głównym ogrodem.
WODA – staw stanowi uspakajający element, może on być lekko podniesiony, okrągły lub kwadratowy, o szerokich brzegach, służących również dosiedzenia, albo znajdować się w zagłębieniu.

Jedzenie na powietrzu jest podstawową funkcją patia, tak więc ogrodowe stoły i krzesła mogą stać się częścią wyposażenia patia. Jeśli meble te maja być pozostawione na zewnątrz, to powinny być wykonane z twardego drewna lub aluminiowe, krzesła można nakryć poduszkami, które po użyciu
zdejmuje się i wynosi do domu.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.