Rośliny do towarzystwa

Krzewy zadarniające to niskie i rozłożyste rośliny, które tworzą naturalny dywan z ulistnionych pędów, utrudniający wzrost chwastom. Mogą one rosnąc płożąc się po ziemi i ukorzeniając, jak barwinek (Vinca) i bluszcz (Hedera), lub rozpościerać tuż nad nią, jak igra ( Cotoneaster horizontalis ).

Mogą być to też niskie, szerokie rośliny, jak na przykład santolina, które po prostu wystarczająco gęsto posadzone rozkrzewiają się, tworząc kobierzec. Popularność zawdzięczają temu, że są tanie, szybko rosną i łatwo rozmnażają. Nadają się idealnie do nowych ogrodów, które są jeszcze dość puste, lub do wielkich, gdzie wymagane są duże, tanie nasadzenia. Jednym z najważniejszych powodów stosowania roślin zadarniających jest zacienienie ziemi gęstym kożuchem liści i uniemożliwienie kiełkowania nasion chwastów, przez co zmniejsza się bardzo zachwaszczenie.

Krzewy zadarniające sadź pod wyższymi drzewami i krzewami, gdzie wprowadzą tak pożądane kolory; zastosuj je tylko jako alternatywę dla trawników na stromych skłonach, w ogrodzie leśnym lub na wysypiskach. Wśród nich są rośliny rosnące w każdych warunkach, od miejsc wilgotnych i cienistych po gorące, suche i w pełnym słońcu. Wybieraj rośliny odpowiednie do twojego ogrodu.

Charakterystyczne częściowo zimozielone pędy irgi Cotoneaster horizontalis rosną, tworząc kształt podobny do szkieletu ryby; przydatny do zadarnienia lub na niskie murki. Vinca major ( barwinek większy ) rośnie na trudnych do obsadzenia skłonach, w cieniu pod drzewami lub na rabacie miedzy krzewami, gdzie wspina się na najniższe gałęzie.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.