Szkodniki i choroby roślin

Wiele problemów można uniknąć, gdy usuwa się chwasty i uprząta śmieci. Skoszoną trawę, obumarłe liście i chwasty powinno się kompostować, aby rozkładały się bez stwarzania warunków do rozwoju szkodników i chorób.

Należy usuwać i palić rośliny z objawami chorób. Puste doniczki, skrzynki służące do wysiewu roślin oraz inne pojemniki trzeba starannie myć i trzymać w schowku. Naturalni drapieżnicy zwalczają wiele szkodników; powinno się więc sadzić drzewa, służące ptakom, które żywią się owadami, uprawiać kępy dzikich kwiatów aby wspomagać pożyteczne owady, i unikać stosowania środków chemicznych, które często szkodzą pożytecznym zwierzakom.

Szkodniki i choroby roślin. Jednak gdy szkodnik lub choroba stanowi istotne zagrożenie, należy zastosować środki do ich zwalczania. Tam gdzie to możliwe, powinno się stosować środki chemiczne przyjazne środowisku, a opryskiwania przeprowadzać wieczorem, gdy nie ma w pobliżu pszczół i innych pożytecznych owadów.

Ochrona przed szkodnikami:
– koncentrat mydła – naturalne kwasy tłuszczowe. Rozcieńczyć wodą i stosować przeciw pospolitym szkodnikom przy użyciu ręcznego opryskiwacza
– taśma impregnowana aldehydem przeciwko ślimakom
– płynny środek zabijający ślimaki
– pastylki przeciwko ślimakom
– granulki siarczanu glinu – środek przeciwko ślimakom
– hormonalny sypki ukorzeniacz z fungicydem
– gotowy do użycia siarkowy organiczny środek do opryskiwania przeciwko mączniakom na różach itp. Nie należy opryskiwać, gdy jest gorąco i słonecznie, gdy wieje silny wiatr lub gdy rośliny sa w stresie (na przykład po przesadzeniu ).
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.