Tworzymy żywopłoty

Swobodnie rosnące lub przystrzyżone żywopłoty są niezwykłą dekoracją każdego ogrodu. Takie rozwiązanie nie tylko użytkowe ale również ozdobne osiągniemy gdy starannie dobierzemy rośliny tworzące żywopłot.

Wiele zalet takiego ogrodzenia osiągniemy za kilka lat i wtedy ocenimy jego zalety: nieocenioną osłonę przed wiatrem, żywą barierę trudną do przejścia i parawan cichego zakątka. Do ogrodzenia posesji można wykorzystać wiele roślin o różnym pokroju i kolorach, spośród zimozielonych iglastych polecamy: jałowce, cisy, żywotniki, cyprysiki.

Gatunki które zrzucają liście na zimę ale są niezwykle dekoracyjne przez cały rok można polecić: ligustr, buk pospolity, grab, głóg. Zapewniające barwne tło naszego ogrodu osiągniemy tworząc żywe mozaiki mieszając gatunki zimozielonych, zrzucających liście i ozdobnych owocach.

Niewysoki żywopłot z hortensji białej przeplatanych formowanym bukszpanem w kształt kuli, ciemnopurpurowe liście śliwy wiśniowej ładnie harmonizują z białymi kolorami na rabacie. Razem mogą być partnerami w jednym ciągu żywopłotu cyprysik, trzmielina, jałowiec, cis, liguster i ostrokrzew. Wybierając rośliny na żywopłot pamiętajmy przede wszystkim o ich wzroście, rozłożystości i wymagania rodzaju gleby i tym jaki kształt ma mieć ogrodzenie.

Żywopłot nieformowany rośnie swobodnie i wymaga cięcia tylko raz w roku, formowany trzeba ciąć dwa razy w roku na wiosnę i jesieni. Elegancko przycięty żywopłot to ozdoba każdego ogrodu i prawdziwy powód do dumy, pamiętajmy aby sadzić rośliny o podobnej sile wzrostu.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: JK

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl
Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.