Jak wybrać dobrą szkołę językową?

Niemal codziennie w nasze ręce trafiają ulotki, zachęcające do zapisania się na kursy językowe. Czym powinniśmy się kierować, wybierając miejsce, w którym zamierzamy uczyć się języka?
Należy szukać szkoły znanej na rynku i działającej od kilku lat. Szkoła z tradycjami daje nam większą pewność, że jest szkołą dobrą skoro utrzymała się tyle lat. Popytać znajomych, którzy uczą się języków w szkołach, ich opinie mogą nam pomóc.

Sprawdźmy certyfikaty szkoły. W Polsce szkoły mogą posiadać certyfikat ISO potwierdzający jakość zarządzania; akredytację kuratorium oświaty. Akredytacja jest jednym z zewnętrznych sposobów zapewnienia jakości procesu kształcenia i jego efektów. Jeśli placówka wchodzi na ścieżkę akredytacji to jest to równoznaczne z jej wejściem na drogę jakości. Uzyskanie akredytacji stanowi potwierdzenie, że placówka spełnia ustalone wymagania i przyjęte kryteria jakości.
Posiadanie przez szkołę językową rekomendacji PASE (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych) znacząco podnosi jej prestiż i daje gwarancję jej klientom, że jakość nauczania została rzetelnie sprawdzona przez niezależnych specjalistów. Zachęca to klientów indywidualnych i korporacyjnych do wyboru szkoły ze znakiem Jakości PASE, uwiarygodnia jej reklamę oraz motywuje najlepszych pracowników i lektorów do pracy dla niej.
Znak Jakości PASE jest przyznawany tylko tym szkołom, które spełniają wysokie standardy nauczania i udowodniły to podczas inspekcji.

Co do jakości nauczania, to warto też sprawdzić, czy szkoła ma metodyka. Czasami zdarza się tak, że szkoły językowe prowadzone są przez np. biznesmenów, którzy zatrudniają lektora. Jeśli nie ma metodyka, to nikt nie sprawuje nadzoru nad nimi, bo właściciel się na tym nie zna.
Kluczową sprawą jest też liczebność grup. Często niska cena kursu wiąże się z dużą liczbą osób w grupie. Oczywiście mniejsze grupy do 10 osób są lepszym rozwiązaniem, gdyż mamy większy kontakt z wykładowcą, który jest w stanie dokładnie sprawdzić nasze umiejętności. Najlepsze efekty przynosi nauka w grupach od 3 do 6 osób i zajęcia indywidualne.

Przed wybraniem szkoły warto porównać parę ofert. W tym celu warto poświęcić troszkę czasu i pochodzić po szkołach które mamy na oku. Dowiedzieć się jak wygląda system zapisów; czy poprzedzają je egzaminy i rozmowy kwalifikacyjne. To bardzo ważna rzecz.
Jeżeli szkoła oszczędza na rozmowie kwalifikacyjnej z lektorem, to nie jest w stanie dobrze zakwalifikować nas do grupy. Musimy więc się liczyć z tym, że będziemy w grupie o zróżnicowanym poziomie.

Należy dokładnie przeanalizować umowę. Sprawdzić szczegółowo warunki uczestnictwa, płatności, rezygnacji, odrabiania zajęć, reklamacji.
Zapytaj także o darmowe dodatki takie jak: zniżka dla studentów, zniżka za kontynuację nauki, darmowe konwersacje, gratisowe powtórki przed egzaminem. Przy dopytywaniu się o koszty upewnijmy się, czy podręczniki bądź płyty cd z materiałami do ćwiczeń są wliczone w opłatę za naukę, czy raczej dostaniemy spis książek, jakie musimy sami kupić.
Renomowane szkoły oferują zwrot pieniędzy jeżeli zrezygnujesz z nauki w trakcie kursu. Warto się też dopytać, czy godzina zajęć jest godziną zegarową czy tzw. lekcyjną, czyli 45 minutową.

Nierzetelne szkoły często stosują chwyt, że podpisując umowę jesteśmy zobowiązani do zapłaty za cały kurs z góry bez możliwości wycofania się. Dobra umowa przewiduje również możliwość zmiany nauczyciela, jeśli jesteśmy z niego niezadowoleni.

Dobra szkoła po zakwalifikowaniu nas do określonej grupy będzie w stanie nam powiedzieć, kto nas będzie uczył. Warto dowiedzieć się o kwalifikacje i wykształcenie przyszłego nauczyciela. Dużym plusem jest, gdy kadra dokształcała się za granicą bądź gdy języka uczyć nas będzie lektor obcokrajowiec. Nikt nie nauczy nas odpowiedniego akcentowania wyrazów np. po francusku lepiej niż rodowity Francuz.

Zwróć uwagę na intensywność nauki. Dobierz ją rozważnie. Zastanów się jak szybko potrzebujesz nauczyć się języka. Pamiętaj, że zbyt duża intensywność przy natłoku innych obowiązków, może cię skutecznie zmęczyć i zniechęcić do dalszej nauki języka.

Wybierz szkołę, w której będziesz mógł pobierać nauki od najniższego poziomu do najwyższego. Kiedy zaczynasz w tej samej szkole od podstaw, znasz już nauczycieli, ich metody nauczania i będzie Ci łatwiej. Zwiększysz tym szansę na lepsze wyniki w nauce. Dodatkową motywacją ze strony szkół są często duże rabaty dla kontynuujących naukę.
Autor:Angel Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.

Kategorie: Edukacja