Jak zdobyć pieniądze na studia

Studiowanie, zwłaszcza jeśli wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, to niestety spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Potrzebne są pieniądze na mieszkanie, wyżywienie, miesięczny bilet na komunikację miejską, podręczniki.

Jednym ze sposobów na dodatkowy zastrzyk gotówki są stypendia, zarówno te socjalne, jak i za dobre wyniki w nauce. Studenci niektórych kierunków mogą też liczyć na tak zwane stypendia zamawiane – dotyczą one przede wszystkim tych kierunków, które nie mogą się pochwalić zbyt dużą liczbą absolwentów, mimo że jest na nich zapotrzebowanie na rynku pracy.

Co jednak w sytuacji, kiedy nie interesuje nas studiowanie takiego sponsorowanego kierunku, a stypendium za dobre oceny jest poza naszym zasięgiem bądź nie wystarcza na przeżycie całego miesiąca? W takiej sytuacji rozwiązaniem może być kredyt studencki. O jego przyznanie ma prawo ubiegać się każdy student, bez względu na to, czy studiuje na państwowej, czy na prywatnej uczelni.

Bez znaczenia jest także tryb nauczania – takie same szanse mają studenci studiów dziennych, wieczorowych albo zaocznych. Kredyt przyznawany jest na cały okres nauki, pod warunkiem, że nie będzie się trwał dłużej niż sześć lat. Komu marzy się kontynuowanie nauki na studiach doktoranckich, może złożyć wniosek o przedłużenie okresu kredytowania na kolejne cztery lata.

Suma kredytu rozkładana jest na miesięczne raty wypłacane studentowi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wypłata zawieszana jest każdego roku na dwa miesiące wakacji. Pieniędzy nie będziemy dostawać także podczas urlopu dziekańskiego albo wychowawczego. Kredytów studenckich udzielają banki komercyjne, ale dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa mają one bardzo niskie oprocentowanie. Spłata kredytu zaczyna się w momencie zakończenia studiów, ale w niektórych przypadkach można liczyć na dwuletnią karencję.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Housecore

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.