Wpływ inflacji i stóp procentowych na lokaty bankowe

W niniejszym artykule postaram się przedstawić znaczenie poziomu inflacji oraz wysokości stóp procentowych banku centralnego dla oprocentowania różnych rodzajów lokat bankowych. Wbrew pozorom atrakcyjność bankowych depozytów nie zależy tylko i wyłącznie od strategii przyjętej przez poszczególne banki. Ogromne znaczenie ma właśnie aktualna sytuacja na rynku finansowym. Doskonałym tego przykładem był kryzys finansowy i ówczesne oprocentowania lokat.

Od kilku miesięcy mamy do czynienia z stosunkowo wysokim poziomem inflacji. Aby przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku Rada Polityki Pieniężnej jest i będzie zmuszana do zaciskania polityki monetarnej. Przypomnę tylko, że utrzymywanie inflacji na odpowiednim poziomie jest głównym zadaniem stawianym RPP. Już w lutym tego roku Rada pod przewodnictwem profesora Marka Belki podniosła wszystkie stopy procentowe o 0,5 pkt bazowego.

Wielu specjalistów z dziedziny finansów spodziewało się, że podobnie będzie również na marcowym posiedzeniu tej instytucji. Tak się jednak nie stało, więc tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo, że w kwietniu do takiej podwyżki dojdzie. Ma to kolosalne znaczenie dla oprocentowania lokat bankowych. Im wyższe są bowiem stopy procentowe, tym wyższe są koszty kredytów i oprocentowania terminowych depozytów.

W obecnym czasie zdecydowanie odradzałbym zakładanie długoterminowych lokat. Najlepszym rozwiązaniem może być na przykład konto oszczędnościowe, które pozwoli na przeczekanie obecnej sytuacji. Pieniądze ulokowane na takim koncie możemy w każdej chwili wypłacić. Kiedy Rada Polityki Pieniężnej podniesie w kwietniu stopy procentowe, po około 2 tygodniach banki zwiększą oprocentowanie depozytów.

Wydaje się, że będzie to idealny moment do wypłacenia swoich środków z konta oszczędnościowego i założenie długoterminowej lokaty. Więcej o lokatach bankowych i innych formach bezpiecznego inwestowania własnego kapitału przeczytasz w serwisie lokaty porównanie.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: abtarasew

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.

Dodaj komentarz

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.
  • RSS
  • Śledzik
  • Twitter
  • Facebook
  • Wykop