Małżeński kidnaping

W dwudziestym pierwszym wieku w większości krajów na świecie małżeństwa są zawierane z miłości. Takiego szczęścia nie mają młode Kirgijki. Co czwarta z nich jest porywana przez swojego przyszłego męża i zmuszana do ślubu.

Proceder ten, choć jest oficjalnie zakazany, kwitnie w najlepsze. Często nawet się zdarza się, że policja pomaga porywaczom. Istnieją grupy taksówkarzy, którzy specjalizują się w uprowadzaniu dziewcząt i dostarczaniu ich do domu narzeczonego. Pomimo zapisu w prawie, że kidnaping jest zakazany, nikt tego nie przestrzega.

Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z czasów, kiedy Kirgizi byli jeszcze narodem nomadów. W większości przypadków, młodzi narzeczeni sami pozorowali porwanie, by uciec od rodzinnych klanów, które nie zawsze zgadzały się na zawarcie małżeństwa. Strach przed sowieckim wymiarem sprawiedliwości ukrócił ten proceder i wydawało się, że zwyczaj umrze śmiercią naturalną. Jednak, po uzyskaniu przez Kirgistan niepodległości fala porwań wróciła ze znacznie większym nasileniem.

Dziewczęta są porywane z domów, z ulicy, z kawiarni i nawet z uczelni. Rodzice, aby uchronić swoje córki przed porwaniem, dbają o staranne wykształcenie i często posyłają do innych miast. Na niewiele to się zdaje. Mężczyźni są słabiej wykształceni, niewielu z nich ma maturę. Kiedy upatrzą swoją ofiarę, przemierzą za nią cały kraj by ją porwać w odpowiednim momencie..

Takie małżeństwa są zawierane podczas ceremonii z udziałem jedynie immama, który już czeka na nowożeńców w domu pana młodego. Obecnie trwa walka w kirgijskim parlamencie o to, by śluby udzielane przez muzułmańskiego duchownego mogły się odbyć dopiero po zarejestrowaniu związku w urzędzie stanu cywilnego, co zapewne ukróciłoby proceder ślubnego kidnapingu.
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: O.Joanna

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.