Pochodzenie stroju kąpielowego Bikini

Bikini to niewielki atol w archipelagu Wysp Marshalla na Oceanie Spokojnym. Większości ludzi kojarzy się jednak z popularnym modelem stroju kąpielowego. Ta zbieżność nie jest wcale przypadkowa, bo ów kostium kąpielowy swoją nazwę zaczerpnął bezpośrednio właśnie od nazwy tych wysepek.

Atol Bikini był miejscem, w którym Stany Zjednoczone testowały broń jądrową, a działo się to w czasie, gdy projektant Louis Reard zaprezentował swoją bardzo odważną wersję plażowego stroju dla kobiet.

Dzisiaj ciężko w to uwierzyć, ale jeszcze w ubiegłym wieku kobiece stroje kąpielowe były bardzo zabudowane, sięgające kolan, a nawet kostek i bez głębokich dekoltów. Jeszcze wcześniej żeńska część plażowiczów do wody mogła wejść jedynie w sukni, dodatkowo obciążonej na brzegu, tak aby materiał nie unosił się do góry pod wpływem wody.

Bardziej odważne kreacje za każdym razem spotykały się z potępieniem ze strony kościoła, a także samej opinii publicznej. Wyemancypowane kobiety nosiły kostiumy przypominające stroje kąpielowe noszone przez mężczyzn, pojawiały się też kreacje dwuczęściowe, ale daleko im było do dzisiejszych fasonów. Dół składał się z mocno zabudowanych spodenek, z dodatkowo naszytą spódniczką.

Nic dziwnego, że pojawienie się stroju kąpielowego złożonego z osobnych majtek i stanika wywołało tak wielkie poruszenie. Co więcej, projektant miał nawet problem ze znalezieniem wystarczająco odważnej modelki, która zgodziłaby się na prezentację jego najnowszego pomysłu.

Ostatecznie więc bikini szerokiej publiczności zaprezentowała wynajęta z klubu nocnego tancerka. Nowy model masowo opanował plaże w latach 60-tych, głównie za sprawą aktorki Brigitte Bardot, która pojawiła się w bikini w swoim filmie. Od tej pory bikini stopniowo pomniejszało swoje rozmiary, a wraz z nadejściem mody na opalanie się nago, przestało w ogóle szokować.
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: housecore

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.