Rola kobiety dawniej i dziś

Od niepamiętnych czasów kobieta zawsze zajmowała się domem. Gotowała, sprzątała, prała, wychowywała dzieci. Dawniej kobiety nie kształciły się, nie chodziły do szkoły. Były żonami przy mężach. Sytuacja zmieniła się w XIX wieku, kiedy to kobiety zaczęły upominać się o swoje prawa. Od tamtej pory kobieta, oprócz tego, że zajmuje się domem, kształci się i pracuje.

Dzisiaj kobieta nie jest już własnością mężczyzny. Niestety tak jest tylko w niektórych krajach. W krajach arabskich kobieta należy najpierw do ojca i braci, a potem do męża. Arabskie kobiety nie mają żadnych praw, nie mogą się kształcić, nie mogą pracować. Jeśli wychodzą na ulicę, muszą zasłaniać twarze. Kandydat na męża arabskiej kobiety jest wybierany przez jej rodzinę. Zdarza się, że jest on od niej dużo starszy. Mimo to, kobieta musi się poddać woli rodziców i wyjść za niego za mąż.

W innych krajach kobiety są wolne. Mogą się kształcić, pracować. Mogą wyjść za mąż, ale nie muszą. Kandydata na męża wybierają sobie same. Rodzina nie decyduje kogo współczesna kobieta ma poślubić. Nie podlega ona niczyjej woli i jest wolna. Decyduje sama za siebie.

Współczesna kobieta może mieć dzieci, ale także nie musi. Może spotykać się z koleżankami i nie musi pytać męża o zgodę. Jeżeli nie chce wychodzić za mąż, może mieszkać sama lub z rodziną. Dzisiejsze kobiety są niezależne. Potrafią same o siebie zadbać, zapewnić sobie byt, same podejmują decyzje. Wiele kobiet zostaje dyrektorkami i szefowymi. Świetnie sobie radzą na tych stanowiskach, chociaż podlegają im nie tylko inne kobiety, ale również mężczyźni.

Wiele kobiet wykonuje także typowo męskie zawody. Dzisiaj kobieta może zostać policjantką, strażakiem, żołnierzem, ochroniarzem, inżynierem oraz wykonywać inne męskie zawody, do których ma predyspozycje. Podobnie jest w przypadku mężczyzn. Panowie wykonują wiele kobiecych zawodów. Dzisiaj mężczyzna może zostać sprzedawcą, krawcem, kucharzem, pielęgniarzem, opiekunem do dzieci. Zdarza się, że mężczyźni prowadzą dom i zajmują się dziećmi, a kobieta zarabia pieniądze.

To właśnie równouprawnienie przyczyniło się do równego podziału ról między kobietę a mężczyznę. Dziś zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą wykonywać te same zawody. Oboje się w tym świetnie sprawdzają, choć często wykonują zawody uznawane dawniej za typowo męskie lub typowo kobiece.
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: Ola

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.