Wątpliwości związane z karmieniem piersią

Niektóre matki rezygnują z karmienia piersią z obawy przed utratą dobrej wagi. Wcale jednak nie trzeba jeść i tyć ponad miarę, żeby mieć pokarm. Karmiąca matka musi jeść tylko o tyle żeby nie schudnąć. Nie musi jej przybywać ani grama ponad miarę.Jak wpływa karmienie naturalne na kształt i wielkość piersi ?

Powiększają się one w czasie ciąży, a jeszcze bardziej w ciągi pierwszych kilku dni po porodzie, niezależnie od tego czy dziecko ssie, czy nie. Lekarze uważają, że właśnie te wstępne fazy – bardziej niż kontynuowanie potem karmienia – decydują o tym, ze piersi robią się z czasem płaskie i obwisłe. Potem, już po upływie tygodnia od porodu , nie są one aż tak wydatne i nabrzmiałe, choć matka z powodzeniem kontynuuje karmienie.

Zmiana bywa tak znaczna, ze zastanawia się niejednokrotnie, czy nie straciła pokarmu. Ważnym czynnikiem – bez względu na to, czy w ogóle doszło do karmienia piersią i czy skończyło się ono po jednym,3, 6 czy 12 miesiącach – są indywidualne właściwości tkanki. Piersi niektórych kobiet tracą kształt, choć nigdy nie karmiły one w sposób naturalny.

Niejedna kobieta potrafi wykarmić piersią kilkoro niemowląt, przy czym jej figura nie doznaje żadnego szwanku. Są i takie, które w efekcie uzyskują nawet lepsza figurę. Wspomnę tu o dość ważnych środkach zapobiegawczych.Przede wszystkim matka powinna mieć na sobie w dzień i w nocy dobrze dopasowany, podtrzymujący piersi stanik, nie tylko w okresie karmienia, lecz już d połowy ciąży, a wiec od połowy wyraźnego powiększenia się biustu.

Dzięki temu, mimo ciężaru piersi, skora i tkanka nie będą się rozciągać. Wielu kobietom radziłabym około siódmego miesiąca ciąży zmienić stanik na większy. Warto zakupić specjalne biustonosze dla matek karmiących z łatwo piorącymi
( lub jednorazowymi ) się wkładkami, które wchłaniają ulewające się między karmieniami mleko.

Staniki są rozpinane z przodu, co ułatwia przystąpienie do karmienia ( warto ubrać taki krój, który pozwala na rozpinanie bez trudu stanik jedną ręką ). Poza tym matka powinna unikać w okresie ciąży i karmienia nadmiernego przybywania na wadze. Piersi mogą obwisnąć w związku z otyłością, a wcale nie z powodu ciąży.
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.