Muzyka klasyczna to obciach

Wiele młodych osób słucha hip hopu, rapu, rocka, r’n’b, popu czy nawet disco polo. Mało kto z młodzieży sięga po muzykę klasyczną. Dla większości nastolatków muzyka klasyczna to obciach. Uważają, że taka muzyka nie jest na topie, ponieważ nikt z muzyków klasycznych czy śpiewaków operowych nie jest showmanem, a wzmianki o takich muzykach nie znajdzie się w żadnym brukowcu.

Muzyka klasyczna nie jest na topie. Zapewne wynika to z tego, że jest to najstarszy gatunek muzyczny ze wszystkich obecnie tworzonych. Młodych ludzi zapewne zniechęca to, że ten rodzaj muzyki wydaje im się smętny i nudny. Melodie są zbyt spokojne, a śpiew operowy, według młodych ludzi, to nie śpiew, tylko wycie. Nie potrafią oni docenić walorów tej muzyki.

Obecna młodzież to niezbyt wymagający odbiorcy muzyczni. Do szczęścia wystarcza im nieskomplikowana melodia i słowa, najlepiej w języku angielskim, również niezbyt trudne w odbiorze. Koncerty muzyki klasycznej również są dla nastolatków nudne, ponieważ trzeba się ubrać na galowo, a także słuchać uważnie jak artyści grają na instrumentach symfonicznych lub śpiewają arie operowe.

Na koncercie wykonawcy popu czy rocka, w odróżnieniu od koncertu muzyki klasycznej, młodzież może śpiewać, tańczyć, skakać i to im najbardziej odpowiada. Nie jest to sztywniackie i nie muszą się zachowywać jak na jakiejś ważnej uroczystości (nie muszą elegancko się ubierać oraz siedzieć na miejscu i słuchać uważnie). Muzyczne nieuświadomienie młodych ludzi może się brać stąd, że obecnie w polskich szkołach przedmiot taki jak muzyka już prawie zaniknął. Dawniej każdy był uświadomiony muzycznie. Tamtejsza młodzież często śpiewała, należała do chórów itd.

Dzisiaj, mało kto z młodych osób śpiewa. Niewiele z nich gra też na jakichś instrumentach. Dlatego też nie są uwrażliwieni na muzykę klasyczną i uważają ją za obciachową. Jednak znajdzie się grupa młodych ludzi (przeważnie są to osoby, które chodzą do szkoły muzycznej albo ogniska muzycznego), które potrafią docenić piękno muzyki klasycznej. Niestety takich nastolatków jest niewiele.

Autor: JK
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl
POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i dodaj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.