Budowa skóry człowieka

Budowa skóry człowieka

Skóra to rodzaj powłoki ciała kręgowców, a więc także człowieka. Oddziela organizm od środowiska zewnętrznego. Pełni ważne funkcje ochronne: zabezpiecza ciało przed utratą wody, uniemożliwia drobnoustrojom chorobotwórczym wniknięcie do organizmu. Skóra uczestniczy ponadto w termoregulacji, pełni też ważne funkcje czuciowe i wydzielnicze.

Włos- składa się z łodygi, korzenia i cebulki (opuszki), która obejmuje brodawkę włosa. Mięsień przywłosowy odpowiada za stroszenie włosa. Gruczoł łojowy, ma budowę pęcherzykowatą i wydziela łój, który natłuszcza naskórek i włosy, zapobiega pękaniu i wysychaniu naskórka.

Gruczoł potowy-wydziela pot, który ma duże znaczenie w utrzymaniu stałej temperatury ciała i ochrania organizm przed mikroorganizmami. Receptory– odbierają bodźce ze środowiska: receptory dotyku (ciałka Meissnera), ucisku (ciałka Paciniego), ciepła (ciałka Rufiniego), zimna (ciałka Krauzego), bólu.

Naskórek (wielowarstwowy nabłonek płaski rogowaciejący): warstwa rogowa (stanowi barierę ochronną; jej komórki rogowacieją i złuszczają się), warstwa podstawowa (odpowiada za regenerację; wytwarza pigment melaninę zabezpieczający przed przegrzaniem i promieniowaniem UV), skóra właściwa (zbudowana z włókien tkanki łącznej zawierającej liczne włókna kolagenowe, jest wytrzymała i elastyczna; znajdują się w niej gruczoły, torebki włosów, naczynia krwionośne, receptory
i zakończenia nerwowe), warstwa podskórna (buduje ją tkanka łączna luźna, znajdują się w niej komórki tłuszczowe; amortyzuje urazy mechaniczne).
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: Asinka

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *