Co sprawiło, że złoto stało się tak pożądanym surowcem?

Złoto nie jest najdroższym pierwiastkiem wydobywanym z ziemi, a jednak od wieków niezmiennie kojarzy się z bogactwem. Wydobywano go już w starożytnym Egipcie, Sumerze, Etrurii i wielu innych krainach. Służyło przede wszystkim do wyrobu ozdobnej i cennej biżuterii, a potem również jako środek płatniczy.

Złote monety miały najwyższą wartość. Złoto służyło także do celów religijnych. Ze złota odlewano imponujące posągi bóstw, a złote przedmioty składano w ofierze w świątyniach. Insygnia najwyższej władzy również wykonywano ze złota. Dzisiaj złote monety zostały zastąpione banknotami, ale realna wartość pieniądza jest zabezpieczana właśnie ilością złota.

Co sprawiło, że złoto stało się tak pożądanym surowcem? Przede wszystkim, umiejętnie obrobione złoto ma piękny kolor, połysk i strukturę. Jego złoża są nieliczne, zatem pozyskanie złota nie należy do najtańszych, co dodatkowo podnosi jego wartość. Złoto jest wyjątkowo odpornym metalem; bardzo ciężko go rozpuścić, nie niszczy go ani ogień, ani woda, ani powietrze. Dzisiaj wiadomo, że to dlatego, iż złoto bardzo rzadko wchodzi w reakcje z innymi pierwiastkami.

Czyste złoto jest bardzo miękkie, co z jednej strony sprawia, że metal jest plastyczny, kowalny i łatwo poddaje się obróbce. Z drugiej strony jednak, te same cechy powodują, że złote wyroby potrzebują pewnego „utwardzenia”.

Najczęściej złoto łączy się z miedzią lub srebrem. Zawartość czystego złota w takim wyrobie określa się wysokością „próby”. Próba to nic innego, jak waga złota w gramach przypadająca na 1 kilogram stopu, z którego wykonano przedmiot. Inną jednostką określającą wartość złota jest karat. 24-karatowe złoto jest czyste, bez żadnych domieszek, 18-karatowe zawiera ¾ czystego złota, a niewiele ponad połowę czystego złota zawiera złoto 14-karatowe.
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: housecore

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.

Kategorie: Nauka i wiedza