Czy można samemu przewidzieć pogodę ?

Prognoza pogody to jedna z najchętniej oglądanych pozycji w telewizji. Jej opracowaniem zajmują się specjalne stacje meteorologiczne, prowadzące szczegółowe obserwacje atmosfery za pomocą różnych przyrządów: termometrów, wiatromierzy, heliografów, deszczomierzy.

Jeszcze bardziej dokładne dane można zebrać za pomocą satelity i balonów meteorologicznych, samolotów, radarów. Można badać zjawiska pogodowe w skali kilku dni albo długiego okresu czasu. A czy można samemu przewidzieć, czy następnego dnia przywita nas ciepłe słońce czy deszczowa aura? Nie trzeba być góralem, wystarczy kilka prostych wskazówek, by z pewnym prawdopodobieństwem określić, jakiej pogody możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości.

Nie powinniśmy się jednak sugerować tylko jednym kryterium, na stan pogody składa się bowiem wiele czynników, zatem im więcej oznak zaobserwujemy, tym trafniejsze będą nasze wnioski. Pięknej, słonecznej pogody możemy się spodziewać wtedy, gdy ciśnienie rośnie albo pozostaje bez zmian, natomiast temperatura przed nocą opada a nie rośnie.

Poranna mgła musi szybko opadać, a na roślinach powinno być dużo rosy. Przyda się także spojrzenie w niebo. Nie musimy się obawiać czystego, ciemnoniebieskiego nieba i kłębiastych obłoków płynących z wiatrem. Zachód słońca nie powinien mieć towarzystwa w postaci chmur, ich obecność niemal na pewno gwarantuje deszcz.

Natomiast jeśli wschód słońca jest żółto-złocisty albo różowy możemy zacząć planować wypoczynek na dworze. Za to mocna czerwień i purpura zarówno rankiem, jak i wieczorem może nie wróżyć niczego dobrego. Jasno błyszczące gwiazdy nocą wbrew pozorom nie są sprzymierzeńcem dobrej pogody – im słabiej je widać, tym lepiej. Niepokojącym objawem są także kręgi wokół Słońca i Księżyca.

poro na temat zbliżającej się pogody może nam powiedzieć zachowanie zwierząt. Przed deszczem ptaki latają nisko nad ziemią, konie często parskają i potrząsają łbem, psy zwijają się w kłębek i zasypiają a koty mają tendencję do intensywnego drapania ścian. Słonecznego dnia możemy się spodziewać gdy od rana będziemy widzieć na drzewach motyle, a nasze domowe czworonogi chętnie kładą się na grzbiecie.
Autor: housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.

Kategorie: Nauka i wiedza