Kalendarz historii

W organizacji własnego czasu niezbędny jest kalendarz. Swoją nazwę zawdzięcza rzymskim kalendom, określenia pierwszego dnia każdego miesiąca stosowanego w starożytnym Rzymie. Jego forma przez tysiąclecia ulegała różnym zmianom i modyfikacjom, ale nawet współcześnie nie wszystkie społeczności stosują uniwersalny system odmierzania dni i lat.

Najpopularniejszym kalendarzem, z którego korzystamy również w Polsce jest kalendarz gregoriański.
Jego pierwowzorem jest kalendarz juliański, opracowany na podstawie metody słonecznego odmierzania czasu na polecenie Juliusza Cezara.

Wcześniej rzymianie używali kalendarza księżycowego, jednak ten system po pewnym czasie przestawał pokrywać się z porami roku i pojawiała się konieczność jego przerobienia. Właśnie po to, by w przyszłości unikać takich rozregulowań, Cezar postanowił skupić się na stworzeniu kalendarza słonecznego.

Dzieła tego dokonał egipski astronom Sosygenes. Kalendarz juliański wprowadzono w 45 roku p.n.e. w całym imperium rzymskim i obowiązywał on przez kilkanaście kolejnych stuleci. W XVI wieku na polecenie papieża Grzegorza XIII system juliański nieco zreformowano.

Wprowadzono poprawkę, której zadaniem było nadgonienie opóźnienia w stosunku do roku zwrotnikowego. Kolejnym powodem było ustalenie równonocy wiosennej na 21 marca, tak by bez trudu dało się stosować metodę wyznaczania świąt Wielkanocy, ustaloną podczas Soboru Nicejskiego.

Mimo wydanej w 1582 roku stosownej bulli nie wszystkie państwa zdecydowały się od razu wprowadzić kalendarz gregoriański. Najpóźniej zrobiły to kraje, w których dominującą rolę odgrywał kościół protestancki lub prawosławny. Wśród rekordzistów jest między innymi Turcja (1927 rok), Grecja (1923 rok), Republika Chińska (1929 rok).
Autor: housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.