Plagiat, piractwo

Ostatnio coraz częściej spotykamy się z nielegalnym rozprowadzaniem kopiowanych płyt. W szczególności zajmują się tym młode osoby, ale niekoniecznie. Kopiują gry komputerowe, filmy, programy, płyty z muzyką, a później sprzedają innym. Co dziwne, nie brak osób zainteresowanych „piratami”. Zapewne dzieje się tak dlatego, że w Polsce wszystkie oryginalne płyty są drogie. Wiele osób woli kupić tańszą płytę, chociaż jest nielegalna.

Piractwo występuje także w literaturze oraz w muzyce. Tyle, że w tych dziedzinach nazywa się plagiatem. Wiele osób idzie na łatwiznę. Zamiast się wysilić i napisać lub skomponować coś własnego, woli to trochę pozmieniać i pod innym tytułem wydać jako swoje, nie zawsze mając na to pozwolenie. Właśnie wtedy mamy do czynienia z plagiatem.

Piractwo oraz plagiat powinno się zwalczać. Lecz, aby zwalczyć coś w całości, należy znaleźć coś zastępczego na miejsce zwalczonego procederu. Chodzi tu głównie o piractwo. Mimo, iż jest karane więzieniem, wiele osób dalej kopiuje płyty. A gdyby tak obniżyć ceny wszystkich płyt, szczególnie tych muzycznych i z filmami, to na pewno zjawisko piractwa zmniejszyłoby się.

W przypadku plagiatu sprawa nie jest taka prosta. Zawsze byli i będą ludzie, którym będzie się wydawało, że jak spiszą jakiś fragment z czyjejś książki, ewentualnie w niewielkiej części przetworzą, to nikt się nie zorientuje. Z muzyką jest podobnie. Autorom tekstów, przynajmniej niektórym, także wydaje się, że jak trochę przerobią słowa jakiejś piosenki albo poprzestawiają kolejność niektórych słów, to również nikt się nie zorientuje, że to wcale nie jest ich autorski tekst piosenki.

Sprawa ma się podobnie z muzyką. Kompozytor trochę przerobi melodię, ewentualnie doda jakiś mały fragmencik od siebie i, podobnie jak w przypadku plagiatu literackiego czy tekstu piosenki, myśli, że nikt się nie spostrzeże, że to nie jest melodia jego autorstwa.
W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak życzyć plagiatorom, aby zaczęli wreszcie tworzyć coś własnego i nie „wieźli” się na tym, co już zostało przez kogoś stworzone.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Ola

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.