Widmo Brockenu

Wyobraź sobie, że spacerujesz w górach o wschodzie słońca. Pod tobą znajduje się piękny widok. Cały świat zniknął. Przekryły go chmury. I nagle na tej białej pierzynce widzisz wielką ciemną postać, którą otacza tęczowa gloria. Nikt nie widzi tego, oprócz ciebie. Zamierasz ze strachu…

Mam dobrą wiadomość, nie zwariowałeś, ani nie prześladują cię omamy. To jest twój cień! Jesteś świadkiem bardzo rzadkiego zjawiska optycznego zwanego „ widmem Brockenu”.
Pierwszy raz zostało ono zaobserwowane i opisane w 1780 roku przez Joahanna Silbershlaga w niemieckich górach Harz, na szczycie Brocken.

Powstaje ono, gdy stoi się na linii pomiędzy chmurami, znajdującymi się poniżej obserwatora, a wschodzącym słońcem. Cień zostaje znacznie wydłużony i rzucony na chmury. Tęczowa otoczka wokół postaci wytwarza się na skutek załamania się promieni słonecznych w kropelkach wody występujących w obłoku. Najdziwniejsze jest to, że widmo Brockenu może zaobserwować jedynie osoba, której cień został rzucony na chmurę, nikt inny.

Zjawisko to jest piękne i niemal mistyczne. Zobaczenie samego siebie w tęczowej aureoli jest emocjonującym przeżyciem. Kiedy widmo Brockenu rzuca się na las spowity obłokami, obserwator ma przed oczami feerię barw tęczy komponującej się z zielenią drzew, załamującą się w miejscach zmiany formy krajobrazu. Taki widok zapiera dech w piersiach.

Z tym tajemniczym zjawiskiem natury wiąże się pewien przesąd stworzony i spopularyzowany w latach dwudziestych ubiegłego stulecia przez polskiego taternika Jana Alfreda Szczepańskiego. Otóż według niego, cieniem rzuconym na chmury jest mnich. Spotkanie go zwiastuje śmierć. Jeśli jednak uda się zaobserwować to zjawisko po raz trzeci, oznacza to, że góry otworzyły wszystkie swoje tajemnice i można bezpiecznie się po nich poruszać do końca życia.
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: O.Joanna

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.