Z czego składa się szkielet człowieka ?

Szkielet człowieka liczy na ogół u dorosłych 206 kości (u dzieci jest ich nieco więcej) i stanowi niezwykle precyzyjną mechaniczną konstrukcję utrzymującą właściwy kształt ciała, chroniącą delikatne narządy wewnętrzne przed urazami i umożliwiającą wykonywanie ruchów ( wraz układem mięśni i ścięgien).

Szkielet dłoni i stóp tworzy ponad połowa wszystkich kości. Pełnią one też w naszym organizmie funkcję magazynu minerałów (głownie wapnia) i pierwiastków śladowych, zaś zawarty w ich wnętrzu szpik jest niezwykłą fabryką wytwarzającą krwinki czerwone, białe oraz płytki krwi.

Kręgosłup człowieka– oś szkieletu składa się z 32- 34 kręgów, do których poprzez obręcze (barkową i miedniczą) dołączone są kości kończyn. Dzieli się na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy.
Odcinek szyjny składa się z 7 kręgów; pierwszy- dźwigacz, to zamknięta obręcz łącząca czaszkę z resztą kręgosłupa. Drugi- kręg szyjny (obrotnik)- wchodzi zębem w obręcz dźwigacza, dlatego możemy skręcać głowę w bardzo szerokim zakresie.

Odcinek piersiowy składa się z 12 kręgów. Kontaktujące się z nimi żebra ochraniają wraz z mostkiem narządy klatki piersiowej. Ten odcinek kręgosłupa jest wyjątkowo mało ruchomy. Odcinek lędźwiowy ma dość znaczną ruchomość. Kręgów lędźwiowych jest zwykle 5, ale ostatni może zlewać się z kością krzyżową- początkiem odcinka krzyżowego (tzw. sakralizacja).

Ostatnim elementem odcinka ogonowego jest tzw. kość guziczna, czyli ogonowa. Niekiedy kość guziczna jest pokaźnych rozmiarów i uwidacznia się na zewnątrz w postaci pokrytej skórą wyrośli kostnej- mówimy wtedy o atawizmie.
Autor: Asinka Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

POBIERZ TEN ARTYKUŁ
(zaznacz kod HTML poniżej i skopiuj na swoją stronę)
UWAGA: Pamiętaj by nie modyfikować treści artykułu.
Darmowe korzystanie z naszych artykułów zobowiązuje do zamieszczania ich w niezmienionej formie.